Puidutöötlemisega seotud ettevõtete hoovidelt leiab sageli seadmeid ja ehitisi, mis pole kantud ehitisregistrisse (EHR.ee). Üks tüüpilisemaid näiteid on puidukoguja ehk saepuru- või laastumahuti, mis võib juriidiliselt osutuda ehitiseks.
Kas puidukoguja peab olema registreeritud hooneregistris ning omama kasutusluba?
Näiteks lisatud pildil olev puidukoguja pole üldse EHR.ee registris ega oma kasutusluba. See ei pruugi tunduda probleemina – seni, kuni ei ole plaanis müüki, laenu taotlemist või inspektsiooni.
Konkreetse juhtumi puhul tehti järelpäring kohalikku omavalitsusse. Vastus oli ühene: "Mis puudutab puidukogujat, siis valla ehitusspetsialisti sõnul on ehitusseadustiku mõistes tegu ehitisega, mis tuleb registrisse kanda."
Ehitusseadustiku järgi loetakse ehitiseks ka masinad või mahutid, mis on statsionaarsed, ühendatud hoonete või kommunikatsioonidega ning millel on teatud püsivus ja funktsionaalne seos hoonetega.
Kaks võimalikku lähenemist EHR-is registreerimisel
Olenevalt olukorrast on kaks lähenemist:
Kui plaan on hoone seadustada koos puidukogujaga, siis tuleb kasutusloa või kasutusteatise menetluses üldjuhul esitada järgmised dokumendid:
Kui kinnistul asuv puidukoguja pole kantud EHR-i, võib see tulevikus takistada müüki, laienemist või ka kindlustuse ja toetuste taotlemist. Seadustamine on küll ajamahukas, kuid loob selguse ja õiguskindluse. Sageli on kõige lihtsam lahendus liita puidukoguja olemasoleva tootmishoone koosseisu ja käsitleda kogu kompleksi ühe tervikuna.
Magrey OÜ - Reg. kood 11051369 - KM EE100922800 - Privaatsus
Narva maantee 1, Tallinn